Üye Girişi

Üye Girişi

İran Avşarlarından Türkiye'ye Mektup

20 Eyl 2016

Avşarlar, bildiğiniz üzre 24 Oğuz boyundan biri. Onları özel ve ilginç kılan ise, boy isimlerini hala bir topluluk ismi olarak, kesintisiz bir şekilde kullanıyor olmaları. Bunun sebepleri çeşitlidir; fakat şunu söyleyeyim ki, Türkiye'ye diğer Oğuz-Türkmen taifesi ile birlikte gelen Avşarlar, bugün kendilerine "Avşar" demezler. Yörük-Türkmen taifesine karışmış, diğer Türkmen grupları gibi Türkmen adını ve aşiret isimlerini kullanırlar. (Araya bir not, Türkiye'de yer isimlerinde boy adları sıklığı sıralamasında Avşarlar, Kayılardan sonra ikinci sıradadır.) 

Fakat ikinci dalga diyebileceğimiz Avşarlar, Nadir Şah zamanı ve sonrasında İran'dan Türkiye'ye göçen Avşarlardır. Bugün Suriye Türkmenlerinin de büyük bölümü bu Avşarların torunlarıdır. Bu Avşarlar, vaktiyle İran'ı yöneten Nadir Şah, hanedan sahibi olmadığı ve tahta geçince boyunun ismini kullandığı için, ve yine başka sebeplerden, boy isimlerini muhafaza etmişler. Gelişleri yeni, Osmanlı ve civarın tutumu da düşmanca olduğu için, iyice kimliklerine bağlanmışlar. Bu açıdan Türkiye'de yalnızca Avşarlar, boyundan emin olabilir: Sadece yer isimleri ve yerleştirilen aşiretler indeksine göre boyunuzdan emin olmanız imkansızdır. Fakat Avşarların sözlü kültürü, kesintisiz bir şekilde Orta Asya'dan Türkiye'ye devam etmiştir ki, Ömer Gökçümen'in bir genetik araştırmasına da bu veçhile konu olmuşlardır. 

Dadaloğlu'nun "Nadir Şah'tan gelir soyum" demesi, bu sebepten. Öz dedemin, sürekli olarak "Horasan'dan geldik. Oradan Rakka'ya mı ne, gelmişler. Sonra Adana, sonra Sarız" diye anlattığı silsilemiz de, bugün kendine Avşar diyenlerin bu ikinci dalga Avşarlar olduğu gerçeğini, halk rivayetlerinin de şahitliğinde tekrar vurguluyor. 

Aşağıda, Ahmet Z. Özdemir'in "Avşarlar ve Dadaloğlu" kitabında yayımlanan; Kayseri, Tomarza ilçesi Dadaloğlu kasabası Belediye Başkanına 15.09.1997 tarihinde İran Avşarlarından gönderilen mektubu okuyacaksınız: (Yazar, imla ve noktalama hatalarına dokunmadığını beyan etmiş, ben de öyle yapacağım)

Sayın Mehmet Ercivan

Sizi uzaklardan selamlayıp ve cenabi hakten bütün Avşar soydaşlarıma mutluluklar dilerim.

Sayin Ercivan,

Men de Avşar olarak Hürriyet gazetesinde okuduğum habere inanamadım. Çünkü men sadece Avşarların İran'da ve Ortaasya'da yaşadıklarını biliyordum. Halbuki Türkiye'de çeşitli boylarda yaşıyorlar bu gerçekten sevindiricidir ve inanın ki sevindiğimden ağladım, ve anladım ki öz soyumun hakkında bilgim ne kadar azmış.

Men İran'ın Batı Azerbaycanın başkenti Urmiye'den geliyorum bu şehire İranda Avşarların şehri denilir ve genelde herkesin soyadisinin arkasında Avşar kelimesi vardır. Men Avşarların gündüzlü boyundanım ve Urmiyede çeşitli boyları var. Urmiyenin doğusunda Sayinkale ile Zencan şehri arasnda yüzminlerce Avşar yaşıyor Hamedanın güneyinde Meltyir kentinde Avşarlar yaşar Şiraz ve Kirman şehirlerinde soydaşlarınız yaşıyor.

Asya kıtasının son cihangiri ve İran şahı Avşar oğlu büyük Nadirşah'ı tanıyor musunuz? Bizim en yüce insanlarımız hep Avşarlardan çıkmış ve maalesef Farslar kendilerine maletmiş.

Sayin Ercivan;

Sizden rica ediyorum sevgili soydaşlarım hakkında mene bilgi ve malumat veriniz özellikle halk ozanı Dadaloğlu hakkında ve sözümün sonunda sizlere ve muhterem komite üyelerine esenlikler dileyip yüce tanrıdan arzu ediyorum ki bizlere saadet bağışlasın yakın gelecekte Türk dünyasında yaşıyan bütün Avşarların temsilcilerini bir arada buluşturup ve daha parçalanmamaları için sıkı bağlar kurmağa ve birleştirmeğe hep birlikte çalışalım.

Hüseyin Samsami, Gündüzlü Avşarı


M. Bahadırhan Dinçaslan

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 
mbdincaslan.com | © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

  • Mevcut yorum yok.

Who's Online

342 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Latest Park Blogs