Üye Girişi

Üye Girişi

Defterimden Şarkı ve Sanatçı Önerileri

10 Haz 2016

Bir makale için çok basit yahut gayrıciddi, ancak bir tweet için daha kapsamlı olup, kalıcı da olsun, sağa sola gönderebileceğimiz bir bağlantıya sahip olsun dediğimiz konular var. Bunları yazmak için en iyi mecra ekşi sözlük'tü ama sözlüğün yeni patronu Başak Purut PKK sempatizanı olduğu için o mecra elimizden alındı. Fakat çok sayıda insan değilse, az sayıda insan, ama sürekli olarak, bir şarkı listesi paylaşmamı rica ediyorlar. Arada bir sosyal medyada paylaştığım şarkıları çok beğendiklerini söylüyorlar.

Peki ne yapacağım? Elbette diğer yazılar arasında sakil dursa da, kişisel sitemde bir derleme paylaşacağım. Aşağıdaki şarkılar ve sanatçılar genellikle pek bilinmeyen ve benim için kıymetli şarkılar icra ediyorlar. Her ne kadar insanlar da ilgi gösterdiğinde kıskanacak olsam da, ben güzel ve doğru gördüğümü insanlarla paylaşmanın bir sorumluluk olduğuna inananlardanım. O yüzden başlıyorum, ilk olarak en yeni keşiflerimden olup bir anda hayatım boyunca çok seveceğimden emin olduğum şarkılarıyla kafama kazınan Jody Reynolds ile başlayalım. (Vereceğim youtube linkleri bir süre sonra silinebilir, sorumluluk kabul etmiyorum)

Jody Reynolds

Anlaşılan o ki, Jody Reynolds American Country müziği ve Rock müziğinin unsurlarını birleştiren özgün bir sanatçı olarak "Endless Sleep" isimli parçasıyla bir süre "hit" olmuş, ancak sonra unutulup gitmiş. Çoğu şarkısının sözlerine bile ulaşmak imkansız internette. 50lerde ve 60larda kalmış bir cevher olarak yanlışlıkla keşfettiğim "The Girl with the Raven Hair" şarkısından sonra hastası oldum deyim yerindeyse. Sizler için en güzel şarkılarından bir derleme yaptım, burayı tıklayarak dinleyebilirsiniz. All Washed Up, vasiyetimdir, cenazemde çalınsın. 

Schelmish

Bu folk-metal grubunu ilk olarak Rabenballade şarkılarıyla keşfetmiştim. Abends wenn die Fremden beten şarkılarını dinleyince hayranı oldum. Bahsettiğim şarkı, aslında Hafız-ı Şirazi'nin bir gazeli, vaktiyle Friedrich Bodenstedt tarafından Almanca'ya çevrilmiş, bu grup tarafından da müthiş bir besteyle icra edilmiş, iyi de olmuş.

Van Langen & Des Teufels Lockvögel

Pek amatör kayıtları olsa da, metal müziğe ısınırken keşfettiğim ve bende yeri yıllardır ayrı olan bir grup; Marcus van Langen başı çekiyor. 2011 yılında kendisiyle bir söyleşi de yapmıştım. Benden mi etkilendi nedir, Moğol sanatçılarla ortak şarkılar da yaptı, fakat en sevdiğim parça kesinlikle Schwarze Kunst. İlk dinlediğim şarkısı Florian Geyer Lied yahut Wir Sind Des Geyers Schwarze Haufen idi, özellikle ekşi sözlükte ve sair mecralarda 5 yıldır sürekli değinerek bir miktar bilinmesini sağladığım için mutluyum. (Hem şarkının, hem Florian Geyer'in. Nulla Crux, Nulla Corona!)

Annwn

Eski sevgililerimden birinin gönderdiği bir Annwn şarkısını pek beğenmeden dinlemiştim, ancak kenarda önerilen şarkılardan eski bir cantiga olan Rosa das Rosas çok güzel bir performanstı, zirveyi de El Rey Nimrod'da gördüm. (Yahudilik başa bela.)

Nevid Müsmir

Nevid Müsmir artık bayağı popüler oldu gibi. O yüzden özel tanıtıma gerek yok, ancak şu şarkının ikinci yarısında Nesimi'den çok güzel okuyor, bir defa değinmesem olmazdı. 

Corde Oblique

Söyleşi yaptığım bir diğer grup; bir arkadaşım Atheistic Woman şarkılarını önermişti. Orme, Venti di Sale ve hele ki Barrio Gottico muhteşemdir. 

Cavit Mürtezaoğlu

Kimseler bilmezken ben yine 2011 yılında kendisiyle söyleşi yapmıştım. Sonraları TRT'de program da yapmaya başladı, bugün bayağı tanındığını söyleyebiliriz. O yokluk yıllarında bu icrasının hem Farsçası, hem de kendi Türkçe çevirisini alıp yayımlamıştım, sağda solda gördüğünüz bütün içerikler benim sayemde yayılmıştır diyebilirim. (Bu kadar da kendime düşkünüm.)

İrfan Gürdal

Amma tekrar ettim: Kendisi yine pek tanınmazken söyleşi yaptığım sanatçılardan. Atın Türküsü albümü ile gönlümde taht kurmuştu. Bugün dizi müzikleri yapıyor, iyi de yapıyor. Koçaklamaları iyi okuyor, Sefer Düştü Gürcistan'a için güzel de bir klip çekmiş.

Nur Yoldaş

Nur Yoldaş'ı ben bir gönül macerası esnasında bir hanım vesilesiyle tanıdım ve iyi ki tanıdım. Sevdiğim ne kadar şiir varsa bestelemiş gibi! Sultan-ı Yegah, Mihrimah ve Handan muhteşem. Bencileyin Nedim sever için Sadabad çok fazla.

Youtube kanalımda vakit buldukça bulunmayan bazı parçaları paylaşıyorum. Şimdilik burada keseyim, belki bir devam yazısı yazar, uzun uzun bir liste yaparım. 


M. Bahadırhan Dinçaslan

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 
mbdincaslan.com | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Yorumlara dahil kullanıcılar

  • Besteleri yapan Nur Yoldaş değil o zamanki kocası Ergüder Yoldaş. 80'lerde bazı solcular arasında böyle bir Osmanlı'ya dönüş havası esmişti. Neyse ki Ergüder Yoldaş iyi bir müzisyenmiş.

Who's Online

381 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Latest Park Blogs