Üye Girişi

Üye Girişi

İYİ Parti'nin İletişimsel Analizi

27 Eki 2017

İYİ Parti 25 Ekim'de yaptığı lansmanla nihayet kuruldu ve Türkiye'nin çok farklı kesimlerinden birçok insanın umudu olarak tarihi vazifesini yerine getirmek üzere yola çıktı. Uzunca süredir beklenen ve tetikçi medya kuruluşları eliyle hakkında tezviratın eksik olmadığı böyle bir hareketin ortaya koyacağı logo ve isim mutlaka eleştirilecek, tartışmalara yol açacaktı.

Yeni Siyasetin İkonolojisi'nde değinmediğim ama aynı kapıya çıkan bir husus vardı: Türkiye'de yeni semboller ve sloganlar doğuyor. Ümmetçi AKP'nin post-modern etnikçiliği kapsamında Türk'ü etnisiteye indirgeme amacıyla kullandığı Kayı tamgası IYI da bunlardan biri. Türk'ün olanı alıp, çarpıtıp kullanarak Türk kimliği yerine etnik Türk'ü getirerek toplumu Osmanlı usulü kompartımanlara bölmek AKP'nin taktiğini oluşturuyordu. Logo hakkında yapacağım ilk yorum bu: İYİ Parti kurucularından Hakan Ünser'in de değindiği gibi, parti milletin kirli ellere, hain amaçlara hizmet ettirilen değerlerini millete iade ediyor. Amblemimizin Kayı tamgasına benzemesi bu açıdan müspettir. 

Bu iş bana verilseydi bir iletişimci olarak farklı bir isim ve amblem önerir miydim? Mutlaka. Ancak ortaya çıkan çalışma boş değildir; logoyu görür görmez sosyal medyada yaptığım tespiti burada yineleyeyim: AKP eliyle milyonlarca lira harcanarak popüler hale getirilen bir simge var ve İYİ Parti bu marka bilinirliğine "çöktü". AKP bu açıdan bize bedava PR hizmeti vermiş oldu. 

Simge ve isme dair bu önemli hususun altını çizdikten sonra biraz göstergebilimsel analize girebiliriz. Gündelik hayatta espriler ve nüktelere konu olabilecek, ideolojik bir duruş ve hikaye belirtmeyen ve olumlu kodlanan bir isim var karşımızda. Bu esprilerden birine daha ilk günden şahitlik ettim: Bahçelici bir ağabeyim, nasılsın soruma "sizin yüzünüzden iyiyim diyemiyoruz" diyerek cevap verdi. Slogan türetme ve içerik üretme açısından kullanışlı bir isim.

İdeolojik vurgunun olmaması partinin gerçekten merkez siyaset izleyeceğini gösteriyor. İdeolojik siyaset yerine politika ve güncel konumlama odaklı bir strateji izleneceğinin mesajı açıkça verilmiş. 

Yalnızca İYİ tamgası değil, turkuvaz-mavi renk de AKP eliyle Türk'e ait olduğu halde Türk düşmanları tarafından bizleri "yerli ve milli" olduklarına ikna etmek için kullanılan bir değerimizdi. Bu renk de parti eliyle tekrar millete iade ediliyor. 

8 köşeli figürlere islam sanatında sık rastlanır, hatta rub-el-hizb denen sekiz köşeli yıldız müslümanların bilinen en eski alemlerindendir. Renkleri ve tamgasıyla AKP kitlesinin bilinç altına hitap eden marka, bu yönüyle de AKP seçmeninin alışık olduğu kodlar üzerinden hareket ediyor diyebiliriz. Sarı rengin bulunması da cabası. 

Ayrıca ampülün karşısında güneş var, bu da anlamlı bir mesaj içeriyor.

Öte yandan partinin iletişim stratejisine güçlü bir eleştirim var. Partinin kurulacağı gün resmi sosyal medya hesapları ve web sayfasının da lansmanı resmi ağızlardan yapılmalıydı. Bunun için çok büyük emeğe, enerjiye de gerek yok, ortaokul talebesi üç tane çocuk bunun üstesinden pekala gelebilirdi. Bütün olumsuzluklarının yanında bu hata, partinin imajına ciddi zararlar verebilir. Şimdiden bu boşlukta türeyen onlarca hesap on binlerce takipçi elde etti. Bu hesaplardan bazıları partiyi olumsuz gösterecek paylaşımlar yaptılar ve birçok arkadaşım bu türedi hesapların kimler tarafından yönetildiğinin bilgisini bana iletti. Medya sansürüne karşı sosyal medya üzerinden örgütlenen ve mesajını kitlelere ulaştıran bir parti için bu büyük ve vahim bir hata. Umarım yetkin yöneticiler ilerleyen zamanlarda böyle yol kazalarına sebep olmazlar. 

Şu haliyle İYİ Parti logosu belki bizler için bekleneni vermediyse de, bizim kaygı ve beğenilerimizin başka, partinin potansiyel hedef kitlesinin kaygı ve değerlerinin bambaşka olduğunun altını çizmek lazım. Seçim kesinlikle irrasyonel değil, rasyonel nedenlerle açıklanabilecek bir seçimdir ve bu yönüyle sevindiricidir. Bu dakikadan sonra eldekini en iyi şekilde değerlendirerek Erdoğan'a sonsuza dek elveda diyeceğimiz güne hazırlanmalı ve iletişim gönüllülüğüne devam etmeliyiz.


M. Bahadırhan Dinçaslan

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

 
mbdincaslan.com | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

  • Mevcut yorum yok.

Who's Online

401 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Latest Park Blogs