Üye Girişi

Üye Girişi

Darbe Ortakları ve Akşener

21 Tem 2016

Olağanüstü hal ilan edildi, Avrupa Birliği İnsan Hakları Sözleşmesi askıya alındı. Ortada bir "temizlik" var, fakat bu temizliğin hayra alamet olup olmadığı belli değil. Darbeden sonraki Salı yazdığım yazıda, Erdoğan'ın yeniden Rus yörüngesine girdiğini ve bu darbe girişimini bu yeni hamlesine karşı koyabilecek potansiyel muhalefeti temizlemek için bir bahane olarak kullandığını iddia etmiştim. Sonra Fuat Avni de iddia etti, bu vesileyle bencileyin Sekülarist, Türkiye Cumhuriyeti tarikatler, cemaatler, meczuplar memleketi olamaz diyen adamı da cemaatçi ilan edebilirler, dikkat.

Fakat durum apaçık ortada, özetlemek için tekrar edelim: Tayyip Erdoğan, uzun süredir Batı'dan uzaklaşmak istiyordu. Zira Erdoğan'ın kurduğu rejim, Batı'nın gözünde müspet değildir. Batı ile bir arkaplan ve yöntem uyuşmazlığı var. Oysa Rusya, Çin öyle mi? Hukuktan, demokrasiden, meşruiyetten ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın, sorun etmezler, hatta kendileri de müstebit rejimlerle yönetildikleri için, demokrat ve hukuktan yana olursanız size şüphe ile bakarlar. Bu darbe kalkışması, Erdoğan'a istediğini verdi. Burada Batı'yı ve özellikle Nato'yu eleştirelim: Fethullah, Türkiye'deki en yanlış attır. Üstelik, AKP'den bir farkı yoktur, islamcıdır, anti-demokrat, anti-akılcı, hatta AKP'den daha sinsi olduğu için, daha tehlikeli... NATO ve Batı, Batı'yı var eden değerleri önemseyip onları sergileyenleri destekleyeceklerine, Gülen'i desteklemeseler bile faaliyetlerine göz yumdular. Neticede hem Batı, hem Türkiye kaybetti.

Türkiye'deki solcuların alayı Rusçudur. Sosyal demokratından, azılı komünistine... Bunlar, her uluslararası olayda, örneğin Kırım'ın işgalinde, babaları Putinmişçesine Rusya savunurlar, Rusya'nın nasıl haklı olduğunu anlatırlardı. Perinçek'in açıkladığına göre, Avrasyacılığın peygamberi Dugin gelmiş Türkiye'ye. Bu Yeni Türkiye, ilk olarak bu solcuların yaşam tarzını hedef alıp onları yok edecek, bu yüzden zerre üzülmüyorum. Destekledikleri "anti-Amerikan odak", onlar yok edilirken umursamayacak bile, zira güçlü bir müttefiki var: Tayyip Erdoğan.

Biz, herkes cemaatçi olup fayda sağlarken, "cemaatçiler teröristtir, muzırdır" demiş insanlarız, o yüzden en çok bizim konuşmaya hakkımız var. Büyük, "höyhöylü" mevzuları bir kenara bırakayım, ben Fen Lisesi okudum. Yurtta yemekler kötü çıkardı, cemaatçiler yemeğe götürürlerdi öğrencileri. Gitmeyen tek adam olduğum günler oluyordu. Ben Ülkü Ocakları'na giderken cemaat abilerine gidenler kıs kıs gülüyor, gelecek planları yapıyor, benim de sefil bir adam olacağımı düşünüp, söyleyip güya acıyorlardı. Üniversitede kontenjan artıyor, yurt sayısı sabit kalıyordu. Gençler bu adamların kucağına itiliyordu. Ben yine gitmiyordum, bugün hepsi kopkoyu AKPli olanlar yine kıs kıs gülüyor, mecburiyetten cemaat yurdunda kalmış arkadaşıma, "ağabey ben hukukçu olacağım, önümüze çıkmasın, adımı yazmayın olur mu?" deyince, "Kardeşim, asıl adını o zaman yazdır, ileride sana olumlu referans olacak" cevabı veriyorlardı. Biz, Atatürkçüler, milliyetçiler, islamcılık düşmanları, irili ufaklı olaylarda, küçük-büyük ölçeklerde hep cemaatin karşısında durduk. AKP ile arasında savaş çıkınca da, tek yorum yaptık: İt dişi, domuz derisi.

Biz iktidarda olsak, cemaat darbe yapamazdı, bu kadar güçlenemezdi. AKP iktidarında, cemaat darbe yaptı. Konuşmak istediğimiz, konuşturmaya çalıştığımız şey tam olarak bu. Bize paralelci, darbeci falan diyenler, suçlarını örtbas etmek isteyen ahlaksız darbe destekçileridir, ötesi değil. Türkiye'de darbeden sonra bağımsız, cemaatçi ve AKPli olmayan bir yargı olsaydı, kimler tevkif edilirdi bir düşünün? Cemaat'in devlete en büyük zarar veren operasyonlarına savcı kesilenler mi, hiçbir şeyden haberi olmayan zavallı erler mi? AKPliler, bu Türk tarihinin en ahlaksız, en zararlı terör faaliyetine izin verdiklerinin, ona yardım ve yataklık ettiklerinin farkındalar. Hepsinin beyanları ortada, yaptıkları ortada. Bu yüzden halkı galeyana getiriyor, sokağa çıkarıyorlar. Bu yüzden "Tayyip Erdoğan'ı destekleyen açıklama yap, yoksa darbecisin" diyorlar, insanları köşeye sıkıştırıyorlar. Bir akl-ı selim ortaya çıkarsa, bilaistisna bütün AKP ileri gelenleri darbeye yardımdan tutuklanacaklar zira.

Meral Akşener, iktidara gelirse, paralel yapıyı devletin başına bela edenleri soruşturacağını, onları cezalandıracağını söylemişti. Bugünlerde umum AKP medyasının ve onlardan iktibas eden aşağılık, ülkücü görünümlü pisliklerin kudurması bundandır. Her karışıklıkta, dönemeçte "Tayyip Başkanımın yanındayım" demekten başka bir siyasi etkisi bulunmayan Bahçeli'nin koltuğu, bu yüzden önemli. Türk milliyetçisi, bu süreçte "3. yol"u temsil etmeli: Batı'nın muhatap alabileceği, diktatörlüğe, darbeye düşman, umum tarikatin, cemaatin karşısında, milletin ve menfaatlerinin yanında. Zira, gelmekte olan Türkiye Afganistan'dır, Suriye'dir. Sorunun özü, Türkiye'nin bir cemaatler, tarikatler ülkesi olup, meczupları başa getirmesidir. Tarikatlerin "tamamına", cemaatlerin "tamamına" düşman olunmadan, birini götürüp öbürünü getirerek darbenin karşısında yer alınmaz. "Senin darben, benim darbem" var demektir bu; ki Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilirken 2 hafta boyunca Anayasa'yı askıya aldığını biliyoruz.

Erdoğan ve AKPliler, sabık cemaat işbirliği konusu açılınca, "kandırıldık" diyorlar. Ve bu cevapla işin içinden sıyrılıveriyorlar. Darbeci generaller, subaylar "kandırıldık" derlerse, affedilecekler mi? Eğer değilse, Türkiye'de Tayyip Erdoğan tutuklanacak mı, bu nasıl iştir anlamadım gitti? Tehlikeye giren taht, Tayyip Erdoğan'ın; belgeli, mesnetli bir biçimde cemaate destek çıkanlar, Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli. (Bahçeli'nin 17-25'te saatini durdurması ve talimatla İstanbul İl Başkanı'nı cemaat uğruna dayak yemeye göndermesi yeterli iki delil değil midir?) Bütün kanallardan saldırılan ise, "ispatlamayan şerefsizdir" diyen, demokratik yöntemlerden hiç taviz vermemiş ve aylardır mücadele veren, Akşener. 

Darbe olduğuna, demokrasi tehlikeye girdiğine göre Akşener, darbe sonrası Türkiye'sinin en büyük umududur, sadece MHP'nin değil. 


M. Bahadırhan Dinçaslan

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

 

 
mbdincaslan.com | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

  • Mevcut yorum yok.

Who's Online

268 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Latest Park Blogs